Schadelijk en controversieel EU-Mercosur akkoord vanaf 1 mei in werking
Op 1 mei treedt het EU-Mercosur-akkoord voorlopig in werking. De beslissing om deze zeer controversiƫle overeenkomst op de Internationale Dag van de Arbeid in werking te laten treden is een klap in het gezicht van werknemers in zowel Zuid-Amerika als Europa. Het doet ook ernstig tekort aan de Europese democratie.
De handelsovereenkomst treedt namelijk in werking voordat het Europees Parlement erover heeft gestemd en het Europees Hof van Justitie het heeft beoordeeld. Nationale parlementen worden omzeild, en dit gebeurt op een moment dat, voor het eerst in de geschiedenis van de handel van de EU, een akkoord niet unaniem wordt aangenomen. Met goede reden: deze overeenkomst bedreigt banen, biodiversiteit, gezondheid en het klimaat aan beide zijden van de Atlantische Oceaan.
Wij eisen dat democratische processen worden gehandhaafd. Geen voorlopige uitvoering van het verdrag zonder toetsing door het Europees Hof van Justitie en de definitieve goedkeuring van het Europees Parlement!
Zie ook ons artikel van januari 2026: https://handelanders.nl/eu-leiders-keuren-giftige-eu-mercosur-verdrag-goed-ondanks-protest-van-boeren-burgers-en-vakbonden
En deze briefing van juni 2025: https://handelanders.nl/publicaties/briefing-eu-mercosur-vs-the-eudr